INDIGO DERGISI FORUMU

http://indigodergisi.com
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş
 

 İnisiyasyon

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Mexelina
Elmas Üye
Elmas Üye
Mexelina

Mesaj Sayısı : 177
Yer : Eskişehir
Kayıt tarihi : 07/02/08

İnisiyasyon Empty
MesajKonu: İnisiyasyon   İnisiyasyon Icon_minitimeCuma Mart 07 2008, 23:46İnisiyasyon 35726

İnisiyasyon kelimesi, kök olarak Lâtince "initiatio"dan gelir. Fransızca'da ve İngilizce'de "initiation" olarak geçer. Osmanlıca karşılığı "tedris, irşat"; Türkçe anlamı ise "öğretme, doğru yolu gösterme" şeklindedir.

İnsanlık tarihi boyunca oluşmuş birtakım eski gelenekler vardır. Bunlar, genellikle ezoterik (içrek, gizli) yapıdadırlar. İnisiyasyon; bu ezoterik bilgilerin, bunları öğrenmeye talip olanlara, yani "inisiye"lere, "inisiyatör"ler tarafından birtakım özel şartlara bağlı olmak kaydıyla aktarıldığı merkezlerdeki eğitim biçimidir.

Bu eğitimin ezoterik olması, bilinenlerin herkese açıklanmamasını gerektirmektedir. Pek çok şeyler gizli tutulur, herkese söylenmez. Bunlar ancak bu eğitimi alabilmeye lâyık olan sınırlı sayıda kişiye (inisiyeler) açıklanır. Bu, ana prensiplerden biridir. İnisiyasyon, sadece bazı sırların öğretilmesinde izlenen yöntemlerden, merasimlerden ibaret değildir. İnisiyatör, inisiyeyi gayet kontrollü bir şekilde yetiştirir. Ona belirli uygulamaları yaptırır, birtakım imtihanlardan geçirir. Kişilerin bu imtihanlar sırasında yaşamış oldukları haletler de, inisiyasyonu meydana getirmektedir.

İnisiyatik öğretilerde temel olarak üç esas konu vardır: Tanrı, İnsan, Doğa. Diğer tüm konular bunlar arasındaki ilişkilerin derecelerinin ve niteliklerinin araştırılmasıdır.

İnisiyasyon Dream

Tarihte İnisiyasyonlar

Eski Yunan'da dinler, ezoterik mahiyetteydiler. Yani o dine mensup olanlar, o dine ait bilgileri saklamak zorundaydılar. Bunlar üyelerini özel bir inisiyasyona tâbi tutarlar ve onların evrimini hızlandırmak maksadıyla belli bir hiyerarşiyi göz önünde tutarak bazı sırları açıklarlardı.

Yunan dini mitolojik bir dindi. Mitolojik olaylar, kahramanlar ve ilâhlar... Bunların kendi aralarında ve insanlarla olan ilişkileri, doğaya olan etkileri, mitolojik efsanelerle hikâye edilmiştir. Bu, işin dışrak, yani egzoterik yönüdür. Halk bu olaylardan kendi anlayış seviyesine göre bir anlam çıkaracaktır.

Halbuki işin bir de ezoterik yönü vardır. İşte bunları da o devrin büyük inisiyasyon merkezleri incelemiş ve bu bilgileri inisiyelere aktarmışlardır.

Eski Yunan'da yapılan bu ezoterik çalışmalar, günümüze kadar ulaşmış pek çok inisiyatik bilginin kaynağını oluşturması bakımından önemlidir. Çünkü bunlar Mısır kökenlidir. Mısır'da yapılan ezoterik çalışmalar tüm Yunan'ı etkilemiştir. Örneğin büyük inisiye Fisagor tam 22 yıl Mısır'da, 16 yıl da Pers ülkesinde inisiyasyon hayatı geçirdikten sonra döndüğünde kendi mezhebini kurarak, öğretisini aktarmıştır. Zaten bir inisiyenin en büyük özelliği, öğrendiklerini kendinde saklamaması, uygun zaman ve mekânda, uygun kişilere bunu aktararak bilginin devamını sağlamasıdır. Aksi takdirde o bilgi, kendisiyle birlikte gömülür gider. Halbuki öbür türlü, insanlıkla birlikte var olmuş o eski geleneğin aktarılmak suretiyle devamı sağlanmakta ve bunu yapan inisiye de o zincirin bir halkası hâline gelmektedir.

Ezoterizm ve egzoterizm, yani iç yüz ve dış yüz meselesi hemen hemen bütün dinler için geçerlidir. Bütün büyük dinlerin daima biri haricî (şeklî ibadetler, törenler, hikâyeler, şeriatler vs.) diğeri gizli (öze ait gerçek bilgiler ve ilkeler) olmak üzere iki yüzleri olmuştur. Birinci yüzü şekil veya harf, diğer yüzü ise ruh oluşturmuştur. Derin anlam, maddesel sembolün altında yatmaktadır. Dinleri dış görünüşleri yönünden incelemeye kalkmak, bir insanın ruhsal değeri hakkında kılığına kıyafetine bakarak fikir yürütmek gibi bir şeydir.

Onları iyi tanımak için, bunları hazırlayan ve amaçlarını oluşturan temel düşünceyi tam kavramak; mitlerin ve dogmaların içinden, bunlara güç ve hayat veren yaratıcı prensibi çekip su yüzüne çıkarmak gereklidir. İşte ancak o zaman üstün ve değişmez nitelikli tek doktrin gözler önüne serilebilecektir. Tüm dinlerin, ezoterik ve okült öğretilerin temelinde aynı gerçekler yatmaktadır. Bu gerçekler zamanın ve ortamın ihtiyaçlarına göre farklı kaplarda sunulsalar da, öz olarak aynı gerçekleri ifade etmektedirler.

Tüm bu anlatılanlardan sonra vurgulamak istediğimiz esas nokta şudur: Ezoterizm, okültizm, teozofi, spiritüalizm vs... Bu bilgi sistemlerinin hepsi de özünde aynı gerçekleri taşıyan bir öğretinin zamana ve ortamın şartlarına göre farklı biçimlerde ifadelerinden ibarettir. Çünkü tüm bunların hepsinin ardında yatan gerçek, ruh varlığı ve onun ebedîliği meselesidir. Temel gerçek budur. Çünkü görünen görünmeyen her şey ruhun eseridir ve her şey onun tezahürüdür.

Ezoterik ve okült bilgileri ve uygulamaları dünyanın yalnızca belirli bölgelerinde ya da belirli uluslarında görmemekteyiz. Gelmiş geçmiş tüm topluluklarda, Amerika'dan Uzak Doğu'ya kadar her bölgede böyle bilgilere rastlamaktayız. Çünkü nasıl Güneş her yeri aydınlatıyorsa, bilgi de bir şekilde her yere ulaşmıştır. İnsanlık hiçbir zaman, hiçbir yerde yalnız bırakılmamış, daima bilgi almıştır.


Alıntı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
metin özkara

metin özkara

Erkek
Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 47
Yer : istanbul
Kayıt tarihi : 14/05/08

İnisiyasyon Empty
MesajKonu: teşekkür ve örnek bir deneyim   İnisiyasyon Icon_minitimeCuma Tem. 25 2008, 22:22

kişinin inisiye aşamalarında yaşayacakları;
- beden aşaması, (temizlik iç ve dış)
- düşünçeler aşaması,(fizik ve metafizik)
- duyumlar aşaması,(duyular yoluyla bilgilenme,bilgi transferi ve içsel bilginin benliğe çıkarılması)
-aktarım aşaması, (kişinin sosyal ilişkilerinde, öğrenmiş olduğu bilgi ve deneyimlerin etkileri ve tepkileri)
-benlikle karşılaşma aşaması, (çevresiyle ilişkileri sonucunda özle tanışması)
-varlık ve yokluk aşaması, (dünya ve yaşam ilişkisinde denge oluşturma)
-*0*** 0***** O * X aşaması; (bilen,bilmeyen,hem görünen,hem görünmeyen)

kişinin kendisinden başka kimseye ihtiyaçı yoktur.istemesi ve nerede olursa olsun yaşaması lazımdır.ançak bir birey olursa çevresine faydası olaçağını bilmelidir.bireysel çabayla ançak doğruyu hissedecek ve anahtarlara ulaşaçaktır.rehberler, geçmiş tarihi olaylar ve yaşamlardır.heran heryerde kapılar karşısına çıkaçaktır.

İNİSİYASYON AŞAMASINDA KİŞİNİN KARŞISINA ÜÇ YOL ÇIKACAKTIR.

BİR YOL KÖR EDİCİ AYDINLIĞA,
BİR YOL ZİFİRİ KARANLIĞA,
BİR YOL GERÇEĞE ÇIKACAKTIR,
BU YOLLARIN ÜSTÜNDE HAZİNELER VE KAPILAR ONU BEKLEMEKTEDİR,
HER KAPIYA GELDİĞİNDE HAZİNEYLE KARŞILAŞACAKTIR.
ANAHTARLAR HAZİNELERİN İÇİNDEDİR,
ANAHTARI BULMAK İÇİN HAZİNENİN İÇİNE BAKMASI GEREKMEKTEDİR.
HAZİNELERİN CAZİBESİNE KAPILIP TERCİH ETMEK YOLDA KALMAK DEMEKTİR,
TERCİHLERİ İNSANLIĞI İLGİLENDİRMEKTEDİR VE BİRÇOK İNSAN BU TERÇİHLER DOĞRULTUSUNDA ETKİLENECEKTİR!!!!!!!!!!!!!!!!!

(bu hazinelerden dünya üstünde kendine yer edinmiş birçok insanoğlu şuan tarih kitaplarında yer almaktadır.)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
karanlik_rahip

karanlik_rahip

Mesaj Sayısı : 3
Kayıt tarihi : 07/09/08

İnisiyasyon Empty
MesajKonu: bilgi   İnisiyasyon Icon_minitimePaz Eyl. 07 2008, 23:59

bilgi yorum yapildikca bozulmaya yuztuttugu icin inisiyatik ogretisler tarafindan hep saklanmistir. "bilgi kopeklerin onune atilacak bir dokuntu degildir" yoksa parcalanir ve darmadagin olur.

bilgiyi hakeden zaten kendisi o isigi hissettirecektir. inisiyasyonu seviyorum. paylasimciliktan cok bilincli paylasimcilik sozkonusu. nokta
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
metin özkara

metin özkara

Erkek
Mesaj Sayısı : 13
Yaş : 47
Yer : istanbul
Kayıt tarihi : 14/05/08

İnisiyasyon Empty
MesajKonu: bilginin kutsallığının zaman içindeki deformasyonları   İnisiyasyon Icon_minitimeÇarş. Eyl. 10 2008, 02:07

bilgiye yorum yapabilmek için bilgiyi içten destekleyen ve onun dışa yansımalarını yakalayan metafizik görünümlerini algılayabilmek gerekir.bilginin temeli maddi evren ve onun yansımaları olan enerjiler.bunları bilmenin koşulu sadece istemek ve temiz yürekle yani duygularımız ve davranışımız dünya üzerinde dengeli olmak zorunda diyebiliriz.inisiyasyon denilen olayın temelide budur.inisiye aşamasında kişi bunları yaşar ve bu olaylarla karşılaşırki bunlarıda maddi dünya ölçeğinde değerlendirme yapabilmesi yetisine de sahip olması lazım gerekir.yoksa iki adımda bir karşımıza çıkan akıl hocası ve ermiş gibi davranan şeyhler ve evliyalarla dünya dolup taşarki şuanki durum oralara gitmektedir.dinler bazında değerlendirdiğimde gidişatı kendi tekellerine almış ve dünya düzenini bozmaktan başka bir iş yapılmasına da imkan sağlamayan bilgiler yığının yanlış zamanda yaşanılıyor olmasıdır.inisiye aşamasında kişi enerjiler dünyasına girerki işte asıl aşamada burasıdır.buranın çıkışı ise dünyayı yaşamasını bilmekle alakalı bir durumdur ki, herkese düşünçem günü kaçırmadan arayışlarına devam etmeleridir.enerjiler dünyası ise size geçmişi verecektir.işte bu yüzden inisiyasyon denen aşamayı özel olarak bazı kişlere uygularlarki doğruya ulaşabilsin diye.bir dönem dünya yuvarlaktır diyerek ,inançsız olarak itham edilip öldürülenlere saygıyla anıyor, bilginin erdemli yolundan saptırmayı başaranları gidecekleri sonda sabır diliyorum !hekese hoşça zamanlar dilerim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
İnisiyasyon
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
INDIGO DERGISI FORUMU :: Parapsikoloji :: Metafizik-
Buraya geçin: