INDIGO DERGISI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
INDIGO DERGISI FORUMU

http://indigodergisi.com

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Kuantuma Dair

2 posters
YazarMesaj
Mehmet
Yönetici
Yönetici
Mehmet

Erkek
Yer : Texas, United States

Kuantuma Dair Empty
MesajKonu: Kuantuma Dair   Kuantuma Dair Icon_minitimeC.tesi Ocak 20 2007, 23:31

Sanirim spirituel konularla ilgilenmeye baslayan cogumuzun aklindan
gecen sey, kafayi usutmeye baslayip baslamadigimizi sorgulamak
oluyordur. Fenomenlerin ne kadar mantikli olup olmadigini sorgular
dururuz. Ama tekamul eden bizler zaten bilinen mantigin disina
cikiyoruzdur.

Şöyle bir soz vardı: 40 DELI BİR AKILLI, KİM DELİ KİM AKILLI?

Mantiksiz seyler soyleyen insanlari yargilayip, sizofren deyip akil
hastanelerine tikiyoruz. Cunku cogunlugun varsaydigi sey gercek
oluyor. Acaba oyle mi? Belki de o insanlar, cogunlugun goremedigi
seyleri gorebilen, duyabilen insanlardir.

Belki hatirlarsiniz, "Matrix" filminde kasigi buken cocuk Neo'ya kasigin
varolmadigini soyluyor. "Ne Biliyoruz Ki" filminde Prof. Fred Alan Wolf,
maddeyi anlayabilmek icin en kucuk yapi tasi olan atomu incelediklerini
ve atomun sert bir sey olmadigini, hatta varolmadigini, fizikcilerin
atomu isik huzmeleri olarak gorebildigini soyluyor.

Son yillarda bilim, spirituel konulara el atiyor, ve "Kuantum Fiziği"
sunumuyla bircok fenomeni bilimsel teorilere donusturuyor. Bu konuda
cok faydali iki film yapildi. Bunun disinda bircok populer film yapiliyor.
Artik daha cok insanin bilinci acilarak bu konulara ilgiyle yaklasiliyor.
Eminim şu an aklımızın alamadığı bazi seyler yakin gelecekte birer
yasam yasasi haline gelecek. Gecmiste oldugu gibi...

Mehmet Karaarslan
http://indigodergisi.com/yonetmen
benedicta

Kuantuma Dair Empty
MesajKonu: Geri: Kuantuma Dair   Kuantuma Dair Icon_minitimePtsi Kas. 19 2007, 22:08

Quantum fiziğine dair ilk söylenmesi gereken şey, Newton fiziğini yadsımadığı, kapsadığıdır. Newton yasaları, olasılıkları sadece tek alternatifte kısıtlarken, quantum bizi, varolan sayısız başka olasılıklardan da haberdar kılar.

Yaklaşık olarak 60'lı yılların sonlarında, quantum yasaları varlıklarını zaten ispat etmiş durumdaydılar. Ama eğitim sistemine baktığımızda, müfredat kitaplarında hala Newton yasalarının yer aldığını görüyoruz. Üzücü tabii... Varolan sistemin değişime karşı gösterdiği direnç bu...

Gerçi quantum deneyleri kamuoyuna aleni duyurulmasalar da, gizlendiklerini de söyleyemeyiz. Araştıran herkes, bu deneylerden haberdar olabilecek kaynaklara ulaşabilir.

Nanoteknoloji ile çalışan bir dolu aygıt yapılıyor mesela... Bu buluşlara belgesel kanallarında bile rastlayabilirsiniz. İnsanlık, bugün itibariyle konforundan ödün vermeden ve doğayı katletmeden yaşayabilmeye muktedir. Değişmesi gereken tek şey ise, global ekonomi iktidarı...

Geçen yıl bir ara dünya kansere çare bulunduğunu işitti. Sonra bu haber hemen örtbas edildi. Piyasada satılmayı bekleyen onca kemo ilacı varken, kanserin çaresi de neyin nesiydi?

Nanoteknolojiyi kullanmaya başlarsak, onca fosil yakıt devi şirket nasıl ayakta kalacak?

“Tanrı, evrenin bilgeliğidir” dersek, başta Amerikalı Evangelistlerin olmak üzere, tüm radikal din kurumlarının menfaatlerine zeval getirmeyecek miyiz?

Quantum mekaniği, dualiteyi yıkarken, varolan tüm işleyişi de beraberinde yerle bir ediyor. Anlayışı değiştiriyor. Elbette ki okullarda ders olarak okutulması istenmeyecektir.

Ama artık bilgi akışı eskiden olduğu gibi kütüphaneleri yakarak, misyonerleri öldürerek dizginlenemiyor, her isteyenin rahatlıkla erişebileceği kadar ulaşılır halde. Biraz gözümüzü, biraz gönlümüzü, biraz da algımızı açarsak, quantum mekaniğinin bir tür mit olmadığını rahatlıkla öğrenebiliriz.

Kuantuma Dair
1 sayfadaki 1 sayfası